Dil ve konuşma terapi seti 3. baskı çıktı

SETİN İÇERİĞİ
Dil ve Konuşma Terapi Kartları 7 Aşama olarak tasarlanmıştır. Sırayla uygulanabilir.

 

    1-) a-) Oral Motor Değerlendirme-Gelişim Takip Formları

b-) Artikülasyon ve Fonolojik Değerlendirme-Gelişim Takip Formları

c-) (YENİ) Ön Koşul Hazırlık Kitabı: 82. Sayfa 1. Hamur

Dil ve konuşma çalışmaları öncesi birey hazırlık çalışmaları içerir. Dil ve konuşma terapisinde etkili ve kısa sürede başarı için bu aşamadan başlanması tavsiye edilir.

Bireyin dil, dudak, nefes, yanak, yüz, çene ve dil terapi öncesi hazırlık – ön koşul becerileri alanlarında çalışma planı ve takip formu olarak kullanılır.

Artikülasyon ve fonolojik problemlerin değerlendirilmesi, çalışma planı ve takip formları olarak kullanılır.

(Eğitimciler için ayrıca teorik bilgilendirme içermektedir.)


2-) Oral Motor Egzersiz ve Etkinlik Kartları

   

100 Adet   13,5 x 15,5 ebatlarında, Gerçek resim, selefon korumalı

Amacı: Seslerin hızlı kazanımı için her sese özel egzersizlerin bulunduğu bu kart serisin amacı; Bireyin oral motor becerilerini arttırmak, seslerin kolay kazanımını sağlamak, konuşma gelişimi hızlandırmak, oral motor problemlere dayalı konuşma sorunların giderilmesine destek olmak, terapi sürecini kısaltmak

 

3-) Taklit ve Oyun Kartları

  Taklit ve Oyun Kartları

100 Adet   13,5 x 15,5 ebatlarında, selefon korumalı

Amacı: Her sesin taklit, oyun ve dramalarla kazanımı sağlayan ve kolaylaştıran kartlardır. Doğal yolla eğlenceli şekilde dil ve konuşma gelişimini hızlandırmak ve gecikmiş konuşma, çocukluk apraksisi gibi problemlerin terapileri için uygundur.

 

4-) 29 Sesin Ağız içi ve Ağız dışı Görünüm, Konum Kartları

 
29 Adet   13,5 x 20 ebatlarında, 350 gram kalın kağıt-selefon korumalı
Amacı: Bireyin artikülatörlerini ( oral motorlarını) koordine ederek seslerin kazanımını kolaylaştırır. Bireyin yaş ve algı seviyesine göre seslerin ağız içi ve dışı konumlarına bakarak seslerin kolay kazanılmasını sağlar.

 

 

5-) Fonolojik Farkındalık Kartları

Fonolojik Farkındalık Kartları

100 Adet   13,5 x 20 ebatlarında, selefon korumalı

Amacı: Bir biri yerine yanlış kullanılan seslerin düzeltilmesinde kullanılır. Görsel, anlamsal, hissettirme, sesin çıkışı özelliklerini kullanarak fonolojik bozuklukların düzeltilmesinde kullanılır. Özellikle bir birine yakın ve çok sık karşılaşılan fonolojik bozukların hızlı terapisinde kullanılır. Dislekside de kullanılır

 

 

6-) Hece, Kelime, Cümle Hikaye ve Terapi Yöntemleri Kitabı

90 sayfa 1. Hamur

Her sesin nasıl çıkarıldığını gösterir, en az 5 farklı kazanım yöntemi içerir.

Seslerin kazanım aşamasından sonra sesin kalıcılığını sağlamak amaçlıdır.

Bireyin yaş ve algısal düzeyine göre uygun yöntem seçilerek ses kazanımı sağlanır.

Akıcı konuşma bozukluklarında egzersiz kitabı olarak da kullanılmaktadır.

7- ) Artikülasyon ve Fonolojik Albüm

  103 Sayfa   a4 boyutunda Spiralli 600 görsel

Amacı: Tüm seslerin kelimenin başından ortasında sonunda bulunduğu 600 görselden oluşur. Artikülasyon çalışması sonrasında seslerin kalıcılığı amaçlı egzersiz olarak kullanılır. Aynı zamanda Artikülasyon ve fonolojik bozuklukların değerlendirmesinde kullanılır.

Ayrıca okuma yazma bilmeyen çocuklarda ses egzersizlerinin yanı sıra görsel algı, işitsel algı, kelime hazinesinin arttırılması için de kullanılmaktadır.

 

 

SET NASIL KULLANILIR
Set nasıl kullanılır

a-) 1. Kategori kullanılarak bireyin genel dil ve konuşma gelişimi, dil ve konuşma çalışması öncesi ön koşul beceriler, oral motor kullanım düzeyi, artikülasyon ve fonolojik bozuklukları değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda çıkan eksikliklerin kapatılmasına özen gösterilmelidir. Artikülasyon değerlendirmesi için sette bulunan testi setin 7 parçası olan artikülasyon albümünün kullanılması gerekmektedir. Hızlı Sonuç İçin Ön koşul hazırlık kitabı muhakkak uygulanmalıdır.

 

b-) Daha sonra problemler türü ne olursa olsun 2. kategori olan oral motor egzersiz ve etkinliklerden başlanması önerilir. Bu kategori bireyin konuşma organlarını kullanım potansiyelini egzersiz ve etkinliklerle arttıracaktır. Bu kategori konuşma seslerinin doğrudan çıkarılmasına göre planlanmıştır. Atlanmaması önerilir.

 

c-) Ardından 3. kategori olan taklit ve oyun kategorisine geçilir. Genelde algı seviyesi yüksek çocuklar bu kategoride konuşma seslerini rahatça kazanırlar. Özellikle zihin seviyesi 1-6 yaş aralığında çocuklara bu kartlar drama ve oyunlaştırılarak verilmelidir.

 

d-) Oyun aşamasında kazanılmayan problem ses olması durumunda 4. Kategori olan ağız için ve ağız dışı ses konumları kartlarına geçilir. Bireyle ayna karşısında seslerin çıkışları gösterilir. Kartlarla desteklenir.

e-)Bireyde artikülasyon problemi var ise 6. kategoride bulunan ses çıkarma yöntemlerine geçilir. Bu kategoride her sesin kazanımıyla ilgili 5-6 yöntem bulunmaktadır. Bireyin seviyesine göre bir yöntem seçilmelidir. Başarılı olunamaz ise diğer yöntemler denenmelidir.

 

f-) Bu aşamadan sonra konuşmanın akıcı ve kalıcı hale gelmesi için bireyin yaşına ve seviyesi göre artikülasyon ve fonolojik albüm ardından hece-kelime cümle-hikaye kitabıyla devam edilir.

 

g-) Bireyse fonolojik problem (sesleri karıştırma) var ise 5. Kategori olan fonolojik farkındalık kartları uygulanır.

Bireyde kelime ve görsel çalışmalar için 7. ürün olan albümü kullanmalısınız.

 

Kullanım Alanları:
Artikülasyon bozukluğu
Gecikmiş konuşma
Fonolojik Bozukluklar
Çocukluk çağı apraksisi,
Alıcı ve ifade edici dil bozuklukları,
0-6 yaş dil gelişimi,
Özel gereksinimli bireyler dil gelişimi,
Okul öncesi dil gelişimi

Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki iletişim adresinden iletebilirsiniz.
Hazırlayan: Özel Eğitim ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Mehmet ONGUN

dkadanismanlik@gmail.com    

Bir cevap yazın